slider image 1

Ş.Zerdeşt RÜSTEM (Mustafa Çoban)

  Kod Adı: Zerdeşt RÜSTEM ERDAL

  Adı Soyadı: Mustafa Çoban

  Doğum Tarihi ve Yeri: 1987 / Elbistan     

  Anne Adı: Medine

  Baba Adı: Ali

  Şehadet yeri ve Tarihi: 05.01.2017 – İzmir

 Detaylar...

slider image 1

Ş.Pirdoğan ARARAT(Enes Yıldırım)

  Kod Adı: Pirdoğan ARARAT

  Adı Soyadı: Enes Yıldırım

  Doğum Tarihi ve Yeri: 1991 / Patnos     

  Anne Adı: Naide

  Baba Adı: Şefket

  Şehadet yeri ve Tarihi: 05.01.2017 – İzmir

 Detaylar...

slider image 1

Ş.Çekdar XEBAT(Kasım Yıldırımçakar)

  Kod Adı: Çekdar XEBAT

  Adı Soyadı: Kasım Yıldırımçakar

  Doğum Tarihi ve Yeri: 1990 / Özalp     

  Anne Adı: Hüriyet

  Baba Adı: İsmail Hakkı

  Şehadet yeri ve Tarihi: 17.12.2016 – Kayseri

 Detaylar...

slider image 1

Ş.Şervan ŞOREŞ DERWEŞ(Kadri Kılınç)

  Kod Adı: Şervan ŞOREŞ DERWEŞ

  Adı Soyadı: Kadri Kılınç

  Doğum Tarihi ve Yeri: 1989 / Kızıltepe     

  Anne Adı: Necla

  Baba Adı: Halit

  Şehadet yeri ve Tarihi: 10.12.2016 – İstanbul

 Detaylar...

slider image 1

ŞEHİT Güven AMARA ROJ(Leyla Basut)

  Kod Adı: Güven AMARA ROJ

  Adı Soyadı: Leyla Basut

  Doğum Tarihi ve Yeri: 1985 / Siirt     

  Anne Adı: Hakime

  Baba Adı: Sabri

  Şehadet yeri ve Tarihi: 08.10.2016 – Ankara

 Detaylar...

slider image 1

ŞEHİT Eylem NEWROZ(Eylem Yaşa)

  Kod Adı: Eylem NEWROZ

  Adı Soyadı: Eylem Yaşa

  Doğum Tarihi ve Yeri: 1984 / Amed Merkez     

  Anne Adı: Hanım

  Baba Adı: Naif

  Şehadet yeri ve Tarihi: 10.06.2016 – İstanbul

 Detaylar...

slider image 1

ŞEHİT Asya GLİDAĞ(ESER ÇALİ)

  Kod Adı: Asya GLİDAĞ

  Adı Soyadı: ESER ÇALİ

  Doğum Tarihi ve Yeri: 13.11.1992 – IĞDIR     

  Anne Adı: SİMZER

  Baba Adı: SALİH

  Şehadet yeri ve Tarihi: 28 Nisan 2016 – Bursa

 Detaylar...

slider image 1

ŞEHİT Munzur CİWAN(Ömer Bayram)

  Kod Adı: Munzur CİWAN ÇİYA

  Adı Soyadı: Ömer Bayram

  Doğum Tarihi ve Yeri: 1987 / AMED-Lice     

  Anne Adı: Fatma

  Baba Adı: Hüseyin

  Şehadet yeri ve Tarihi: 07 Nisan 2016 - Bolu

 Detaylar...

slider image 4

ŞEHİT ERDAL ANDOK (GÜVEN AKKUŞ)

   Kod Adı: ERDAL ANDOK

   Adı Soyadı: GÜVEN AKKUŞ

   Doğum Tarihi ve Yeri: 1979 - İSTANBUL     

   Anne Adı: ŞÜKRAN

   Baba Adı: HÜSEYİN

   Şehadet yeri ve Tarihi: 22.05.2007 - ANKARA

 Detaylar...

 

 

Şehid Güven-Harun İntikam Timimizin savaşçısı olan Tirej Givera Delil Yoldaş yine düşmanın savaş odaklarından biri olan hedefine doğru giderken denetime girmiş, teslimiyet çağrılarana çatışarak cevap vermiş ve kahramanca şehid olmuştur. Tirej Yoldaş TAK’ın direniş çizgisini yükseltirken, yarım bıraktığı görev geride kalan fedai savaşçıların omuzlarına yüklenmiştir.

 

Tîrêj GİVARA DELİL Arkadaşımızın kimlik bilgileri : 

 

Kodadı : Tîrêj GİVARA DELİL   

Adı Soyadı : Musa Özdemir

Doğum Tarihi ve Yeri : 01.08.1996 / Mardin-Nuseybin

Anne Adı : Asime

Baba Adı : Ali

Şehadet Tarihi ve Yeri : 024 Kasım 2016 - Adana

 

Tîrêj GİVARA DELİL yoldaşa ilişkin:

Tirej Yoldaş yurtsever Nusaybin ilçemizde 1996 yılında doğmuştur. Yurtsever duygularla büyüyen Tirej Yoldaş çok erken yaşlarda düşman bilinci edinmiş, mücadele kararlılığını yakalamıştır. Düşmanın yaratmış olduğu sistemde kendisi ve halkı için bir gelecek olmadığını fark etmiş 2010 yılında Kürt Özgürlük Hareketinde yerini almıştır. Olgunluğu, ağır başlılığı, ciddiyeti ve yaşam coşkusu ile çok hızlı bir ilerleme kaydetmiş, kişiliğinde büyük gelişmeler yaratmıştır. Çeşitli görevlerde sorumluluklar alarak Özgürlük Hareketinde önemli katkılar sağlamıştır. Özellikle Başkan Apo’ya olan büyük bağlılığı ve Faşist TC’nin Kürt Halkı üzerindeki baskıları nedeniyle daha etkili bir intikam savaşında yer alma tercihinde bulunarak 2015 yılından itibaren TAK saflarına katılmıştır. Bu yıldan itibaren kendisini sürekli geliştiren, hazırlayan Tirej Yoldaş düşünce gücü ve büyük hayalleriyle saflarımızda belirginleşmiştir. Kısa yaşamına büyük ve anlamlı bir yaşamı sığdıran Tirej Yoldaş 24 Kasım 2016 Adana’da TC’nin çeteleriyle girmiş olduğu çatışmada kahramanca çatışarak şehid düşmüştür.

 Sömürgeci TC’nin tüm kolluk güçleri, sivil bürokrasisi, işbirlikçileri Kürt Halkına yaşattıkları zulmün cezasını teker teker çekeceklerdir. TAK’ın fedai savaşçıları bu intikam savaşının heyecanını daha şimdiden yaşamaktadır.

 Şehid Tirej Givera Delil Yoldaş Ölümsüzdür!

YAŞASIN BAŞKAN APO!

YAŞASIN TAK!

ŞEHİD NAMIRIN!

YAŞASIN KÜRTLER VE KÜRDİSTAN!

Teyrêbazên Azadiya Kürdistan (TAK)

29.11.2016

 

****************

Tirej GİVARA DELİL Arkadaşımızın Fedai Eylem Raporudur : 

FEDAİ EYLEM RAPORUMDUR

  Bilindiği gibi kritik bir süreçten geçiyoruz. Bu sürecin anlamı Başkanın anlamıdır, yani yaşamıdır. Süreçler önderlerin stratejisidir ve sürece olan yaklaşım Önderliğe olan yaklaşımımızı belirler. Başkanın başlattığı bu sürece cevap olamayan insan militanlığından kuşku duymalıdır. Cevap olabilmek demek; her an mücadele etmek demektir.

  Kuşku hakikatin dilidir. İlk başta, insan hakikatin öznesi olduğu için kendisinden kuşku duymalıdır. “Ne kadar cevap olabiliyorum ve yanımdaki yürekli insanları sürece katabiliyorum?” diye sormalı cevabını geliştirmelidir.

  Bizler tarihi bir toplumun yegane çocuklarıyız. Bizim geçmiş ve geleneğimiz, günümüz ve geleceğimizdir. Tarih annenin beyninde, gelecek ise yüreğinde saklıdır. Anneye (kadına) kulak veremeyen insanlaşamaz ve başı kesilmiş bir tavuk gibi sağa-sola çarpar ve yine kafasını kesenin kucağına gelir. Kalbin ve yüreğin sesine kulak verin, algı ve güdülerinize değil! Bizler ‘vücud’umuzu bırakıp Önderlikle ve sevdiğimiz insanlarla ruhumuzla bağlanmışız. Çünkü ‘vücut’ dört kısımdan oluşur: ilki; en utanmazın bile saklı olarak tuttukları, ikincisi; açgözlülüğün simgesi olan gırtlak, üçüncüsü; servet, dördüncüsü ise; güçtür. Onun için hep ruh tövbelisi olmak gerekir.

  Ruhunla çağların sancısını çekemezsen, yeni bir yaşamı doğurmak imkansızdır. Aşk ve sevgiyle bağlanman gerekir yaşama. Aşkı tutkuya, sevgiyi ise düşünceye dönüştürmezsen yaşama zarar verirsin. Ve bu yaşam Başkanın ve şehitlerin özünü yansıttığı için, onlara hakaret edersin. Aşk bir güdü, sevgi ise bir sonuca ulaşma değildir. Aşk; bir yaşam, sevgi ise sonsuzlaşan bir düşüncedir. Aşkın madeni gönüldür. Ve insan gönlüyle insandır, suretle değil. Suretle olsaydı, Başkanla Osman aynı olurdu.

  İnsanda korkusuzluğu yaratan aşktır, akıl değildir. Akıl hep yorumlar, ama aşk fedaidir ve hep öndedir. Kendini karşıdaki sevgilide eritmek için hep hareket eder ama tabii ki sevgiyle. Sevgi bir keşif eylemidir, aşk ise saldırı eylemidir. Hedefi ise; sevgilide erimek ve kendi özüne ulaşmaktır. Orada erimek dediğim, ölmek değildir yaşamaktır. Zaten yaşamı kalbine sığdırırsan, ölüm diye bir şey kalmaz. Ölüm yaşamın içinde saklıdır. Ölüm olmazsa yaşam kendini sürdüremez. Yaşam sadece bedenden ibaret değildir. Ruhun sağlamsa hep yaşarsın. Hareketsizliğin olduğu yerde ölüm vardır.

  Böyle bir anda Başkana, halka ve yanındaki yürekli insanlara cevap olamıyorsan zaten ölüsündür. Ve hep heyecan yaratman gerekiyor. Heyecan sana yaşamın ve canlılığın ağırlığını gösterir.

  BAŞKANA

  Ey sevgili insan; sen bir evren, anne ise bir doğadır. Ve bizler ikinizin arasındaki insanız. Sana ulaşmak için doğanın dilinden anlamak gerekir. Anladığımız an tanrılaşıp evrenleşiriz. Ancak tanrı bir düşüncedir, insanın içindeki vicdan ve kısacası her yerde olan enerjidir. Senin içinde, dışında, herşeyi yaratan ama hiç gözükmeyendir.

  Ey sevgili; enerjiye yön verecek üstün insan her yerde yoktur. O üstün insan sizsiniz. Ey sevgili; insan, hayvan ve üstün insan arasındaki tek canlıdır. Senin sayende insanlığı bile aşmış kişileriz. Artık insanlık soyu yok olmak üzeredir. Onun yerine üstün insan var olacak. Bunun öncülüğünü Sevgili İnsan yapacak.

  Ey sevgili; sana her bakışımda sevdalanıyor, bütün dünyadan kopuyorum. (Bir gün Mecnun Leyla’nın aşkından namaz kılan bir adamın önünden farkına varmadan geçiyor. Namaz kılan adam, Mecnun’un yakasına yapışıyor. “sen kimsin de benimle kudretli Allah’ın arasından geçiyorsun?” der. Mecnun der ki, “Ben Leyla’ya olan aşkımdan seni fark edemedim. Sen de Allah’a olan aşkından bahsediyorsun ama beni fark edebiliyorsun.”) Bizim aşkımız, Mecnun’un aşkından katbekat daha fazladır. İnsanlar şarap içtiğinde sarhoş olur ama buna inanıyorum ki şarap bizde sarhoş olur.

  Aşık ve sevgililerin cinsiyeti yoktur. Kim kendini aşka sunarsa, ilahi sevgiliye ulaşır. Sevgi titreten bir mutluluktur. Bütün dünya bizim sevgimizle titriyor.

  Ve Önderim; biz ölmek üzereyken “BİJİ SEROK APO!” demeyiz. O kelimeleri, yaşamın kalbine yazmışız. Bizler yaşamın zorunluluklarında sana bağlıyız, ölmek üzereyken değil. Bizler, ilk başta senin ruhuna ve sonra mücadeleye katılmış insanlarız. Senin ruhun neye gerek duyuyorsa, ona göre şekil alırız.

  KADIN YOLDAŞLARA;

  İlk başta özeleştirimi veriyorum sizin güzelliğiniz karşısında. Erkeklik kanser gibidir. Acısını çektiğimiz için çok iyi anlıyoruz. Size bu küçük yaşta bile erkeklik zihniyetini dayatıyordum. Daha anlamını bilmeden kadın anlamdır, ilkedir vb.... Andır, an zekayla bağlantılıdır, geçmişle geleceğin birleştiği yerdir.

  Kadının sevgi ve duygusuyla yaşam ortaya çıkar. Sevgi ve aşk kadına mahsus bir şeydir. Hz. Muhammed’in mucizesi Kuran’dır, Hz. Musa’nın ise büyük nehri ikiye bölmesidir, Önderliğin ise kadındır. Kadının; sevgi ve aşktır. Kadın bütünselliğin değişkenidir ve değişen insanlar ölümsüzlük hakikatine ulaşırlar. Hakikat anlamın, anlam ise varlığın bir parçasıdır. Biz anada var olduk, Başkanda yüceldik. Yaşamda ise ölümün sırrına vardık.

  Ey sevgililer; yürek size aşık olmuş, gözden evvel... Aşk pek gizlidir ama şaşkınlığı açıktadır. Kendimdeki feodalliği öldürdüğüm an, size aşık oldum. Çünkü feodalizmde aşka yer yoktur. Bizim parmağımızı tetiğe bastıran güç değil, birbirimize olan bağlılığımızdır. Birbirimizin gözüne niçin baktığımızı iyi biliriz biz. Gözler insanı kavranmaz bir dünyanın içine sokar. O kavranmaz dünya aynadır. Karşıdaki insanın gözü bir ayna gibidir ve sadece kendimizi görürüz. Ve ona göre kendimizi çözümleriz.

  Ve and olsun ki aşka, ki biz aşkın çocuklarıyız; aşk bizim anamızdır, Başkan yol gösteren gözümüzdür, ölüm ise yaşamın sancısıdır, yaşam ise özgürlüğün sahasıdır.

  TÜM YOLDAŞLARA

  Ey ruhdaşlar; bizler sadece aynı yolda değil, aynı ruhta yaşayan insanlarız. Bizler bin kalbin bir kalpte atışı gibi iç içeyiz. Bizde ayrılma yoktur. Kalbi senin içinde olan bir insan hiçbir zaman ayrılmaz. Belki fiziki olarak teklik yaşayabiliriz ama aynı düşüncenin, fikrin ve yaşamın yoldaşıyız.

  Sizin heybetiniz tanrının yeryüzündeki yürüyüşü gibidir. Siz bizim yanımızdayken kimse bizimle baş edemez, tek başımıza eyleme gitsek de... Eylem yürekte başlar, fizikte son bulur. Süt emen bir bebek yemekten nasıl ki tat alamıyorsa aşkı yaşayan insanlar da ölümden tat alamaz.

  En saf ve temiz insanlar bizim yoldaşlarımızdır. Ama saflık ve temizlik tek yetmez, şeytani yanlar da olmalıdır. Çünkü savaş beyinsel bir olaydır. Savaşı kazanmak istiyorsak kalbimizi masaya bırakmamız gerekiyor, fedailik de odur. Eskiden nasıl ki peygamberlik, dervişlik varsa şimdi de fedailik olarak ad değiştirilmiştir sadece.

  Keşke her arkadaşla birer birer konuşup tanışsaydık. Ama zaten her arkadaş aynıdır benim için. Hepimiz aynı resmin sözcüsüyüz. Hepimiz aynı resme bakıp yorumluyoruz. Biliyoruz ki hiçbir zaman elimiz havada kalmaz, arkamızda yüreği bir bomba gibi patlamaya hazır binlerce fedai var. Fedailik kendini patlatmak değil, yanındaki insanlara her an cevap olmaktır.

  Hepinize başarılar diliyorum. Ben Başkanı birebir göremedim ama kalbim sizde olduğu için, kalbimi Ona sunun yeterlidir.

  ÖZGÜRLÜK HASRETİYLE MÜCADELE EDEN BÜTÜN HALKLARA

  Yiğit bir halkın çığlığı her yerde duyulur. Halk özgürlüğün simgesidir. Ve siz de topluluktan çıkıp toplum haline gelmeniz gerektiğinin farkında olduğunuz için ayaktasınız. Ama hala ayaktasınız, yürümeniz gerekir. Biz size tam öncülük yapamadık, onun için özeleştirimi veriyorum sizlere. Size olan bağlılığımızı sözlerimizle değil, pratiğimizle göstereceğiz. Pratik de her an’dır. Bizler, geleceği an’da var edenler, eski çağda olduğu gibi gelecekte de bunun öncülüğünü yapacak olan yine hepimiziz.

  Zaman oluşan bir pratiktir. Zaman derinliğe, mekan ise genişliğe götürür. Her zaman bir lideri, her mekan ise bir coğrafyayı yaratır. O coğrafyada direnen canlılar ve bütünleşen acılardan halk doğar. O halklar sizsiniz.

  Halkın olduğu yerde devlet olmaz. Tez, anti-tez ve sentez. Burada tez halktır, anti-tez devlet, sentez ise Başkandır. Onun için yaşam kaynağının kim olduğunu bilmemiz gerekir. Bize öncülük yapan o insana layık olduğumuz kadar insan oluruz. İnsanlığımız Onun içinde saklıdır.

  YURTSEVER AİLEME

  Anem, babam ve kardeşlerim; sizden aldığım kültürün beni hangi düzeye getirdiğini iyi bilmeniz gerekiyor. Gerçekten sizin emeğinize layık olmak için buradayım. Sizin manevi sevgi ve duygularınızla büyüdüm. Ve sizden cesareti aldım. Sizler cesaretli insanlarsınız. Düşmanın o kadar işkence ve zulmüne karşı hep ayakta kaldınız. Kürt olduğumuzu unutmamamız için hep emek verdiniz.

  Benim şehadetimden ne annem, ne babam, ne de kardeşlerim biliyorum ki hiç olumsuz etkilenmezler. Yüreğinizin sağlam ve dayanıklı olduğunu düşmana bir daha gösterin. Böyle bir şehadetten dolayı ağladığınızı hissedersem utanırım. Size sonuna kadar güvenim var. Tabii ki ağlamak çoğu kez yürekteki mananın dile gelmesidir. Ama benim için o yürekteki manayı olgun sözlerle ve bağlılığınızla dile getirin. Ben size böyle cevap oldum, siz de bana dik durarak cevap olun. Aynı kanı taşıdığımızı iyi bilmeniz gerekir.

  Küçük kız kardeşim ben katılırken o daha bir buçuk yaşındaydı. Onunla hiç kalamadığım için ona emek veremedim. Ama bilsin ki bu eylemim onun geleceğine bir köprüdür.

  Ve son olarak, böyle bir eylemin kendi isteğimle olduğunu iyi bilmelisiniz. Örgütü böyle bir eylem için çok zorladım. En sonunda önerimiz kabul edildi. Düşmanın psikolojik savaşına kanmayacağınızı iyi biliyorum. Ama yine de duyarlı olmanızı istiyorum. Ki düşmanın şimdiye kadar bir kelimeyi bile doğru söylediğini kimse görmedi. Onun için içiniz rahat olsun ki, her yaptığım hareket, bilinçli ve fedaice bir tutumla gerçekleşti.

  Ve bunu unutmayın ki, anne ve babada gizli kalan oğulda ve kızda açığa çıkar. Bendeki fedailiğin kökünün nereden geldiğini ve sizin de payınız olduğunu bilmeniz gerekir. Eskiden ben tek oğlunuzdum, şimdi yirmi binden fazla kızınızın ve oğlunuzun olduğunu unutmayın. Ben onların içinde saklıyım. Onlar ise Önderliğin ve Kürdistan’ın içinde saklıdır.

  Bu dönem fedailerin dönemidir, oportünistlerin dönemi değildir. Fedailer bu süreci ancak kaldırabilirler. Bütün duygu ve düşüncemle size layık olacağımın sözünü şehitler ve Başkan karşısında veriyorum.

  Devrimci Selam ve Saygılar

  Tirej GİVERA

 

TEYRÊBAZÊN AZADIYA KURDISTAN (TAKL)

09.02.2017